Ученици от 12А клас на Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ бяха част от българската делегация в 16-я Европейски младежки воден парламент, провел се в периода 20 – 26 октомври 2024г. Организатори на събитието бяха Международният секретарият за водата и Солидарна Европа за водата, а домакин бе Глобалното партньорство за водите. Представители от Португалия, Испания, Франция, Швейцария, Нидерландия, Германия, Словения, Унгария, Босна и Херцеговина, Сърбия, Хърватия, България, Гърция, Румъния, Молдова, Турция и Армения взеха участие в Парламента.
Първият ден започна с няколко вдъхновяващи речи. Бившият унгарски президент Янош Адер, основател на фондация „Синята планета“, подчерта, че е важно следващото поколение да предприеме действия за опазване на екосистемите на планетата. Антонела Каньолати (председател на Международния секретариат за водите — Solidarity Water Europe), Алън Аткисън (изпълнителен секретар и главен изпълнителен директор на Глобалното партньорство за водите) и Стас Питърс (заместник-председател на 15-ия Европейски младежки парламент за водата) също изнесоха вдъхновяващи речи пред всички делегации. След това участниците положиха тържествена клетва, като за българската делегация клетва прочете Валентин Глушков от 12А клас. Участниците обещаха да отстояват основните ценности на Европейския младежки парламент за водна солидарност, демокрация и толерантност и да разпространяват резултатите на Парламента в собствените си общности.
Всеки един член от българската делегация взе участие в комисия по избор –
Валентин Глушков – Комитет по общия ангажимент, който създаде документ, включващ основните приоритети, искания и задължения на делегатите.
Илиана Искърова – Комитет по комуникация, изготвящ рекламни клипове, публикации и интервюта около парламента.
Яна Янева – Изборен комитет, който организира избора за президент, вицепрезидент и секретар на Парламента.
Борис Божилов – Активен комитет, изработващ сутрешните енърджайзери и сплотяващите игри.
На интеркултралната вечер всеки донесе малко парченце от родината си, за да сподели с другите. От швейцарски шоколадови бонбони до италиански сладкиши, всяко кътче на Европа беше представено на масите. Това беше нощ на открития, в която всеки усети вкуса от различните култури.
Ден 2 започна с лекция на София Томай, главен изпълнителен директор на Vantage Point и бивш дипломат на ООН, на тема „Водата и биоразнообразието в ООН“. Г-жа Томай подчерта значението на водата за постигане на целите за устойчиво развитие. Това беше последвано от динамична панелна дискусия, модерирана от Дьорд Ратфай от Областна дирекция „Водите“ в Средна Тиса и представена от Ференц Салай, бивш кмет на Солнок. Панелът събра ключови местни участници от Унгария и извън нея. Сред участниците бяха Амандин Хенкел-Варт (Collectivité européenne d’Alsace), Йено Лабди (Генерална дирекция за управление на водите на Унгария), Акош Моноки (Национален парк Хортобаги), Атила Давид Молнар (Инициатива за пластмасови чаши). Те споделиха местни решения за опазване на биологичното разнообразие и водните ресурси, като подчертаха съществената роля на иновациите на местно равнище за изграждането на устойчива и устойчива Европа. В следобените часове участниците имаха възможност да посетят езерото Тиса, музея на водата в Солнок и центъра за обучение по управление на наводнения и дигата край Фодор-пуста. Българските участници посетиха първите две като научиха за устойчивите подходи за управление на водните ресурси при опазване на биоразнообразието и как традиционните знания и авангардните решения се комбинират за справяне с рисковете от наводнения и гарантиране на дългосрочна водна сигурност. Денят завърши със специална сесия с участието на Асмик Барсегян и Стас Питърс, председател и заместник-председател на 15-ия EYPW. Те споделиха своя опит в ръководството и размишляваха върху въздействието, което Парламентът е оказал върху тяхното лично и професионално израстване.
Ден 3 участниците посрещнаха група от експерти за дискусия относно значението на многостепенната мобилизация за опазване на водните ресурси и биоразнообразието. Сесия беше интересна за разбиране как науката, политиката и младежките действия трябва да се пресичат, за да се справят с тези неотложни предизвикателства. Бяха обсъдени следните ключови теми:
Наука, с Тибор Биро, професор по водни науки в Университета за обществени услуги Лудовика
Планиране на земеползването, с Анна Берци-Сикет, експерт от програмата „Живи реки“.
Воден пейзаж за новите поколения, с Магуелон Дежант-Понс, доктор по право и международен експерт и бивш ръководител на отдел „Околна среда и устойчиво развитие“ в Съвета на Европа.
Повишаване на осведомеността, с Виктор Ороси (Стратегия за Дунавския регион)
Младежко лидерство, с Бенедек Яндо, националният носител на наградата за вода в Стокхолм за младежи за 2023 г.
След това участниците имаха възможност да общуват с панелистите. След обяда участниците присъстваха на семинар за изграждане на капацитет за това как да се застъпваме за водата и биоразнообразието, воден от опитни водни лидери: Асмик Барсегян, Стас Питърс и Гергана Майерчакова – Старши специалист по обучение в Global Water Partnership. Семинарът предостави инструменти и техники за ефективно застъпничество, подготвяйки участниците да защитават каузи, свързани с водата, както в собствените си страни, така и извън тях. Акцентът на следобеда беше сериозна игра „Общи граници, общи реки“, в която участниците поеха ролята на консултанти, управляващи водните ресурси в басейна на река Дунав. Тази интерактивна симулация раздели участниците на четири отбора, представляващи Унгария, Хърватия, Румъния и България. Всеки екип се сблъсква с предизвикателства от реалния свят, като например:
Вземане на решение дали да се инвестира в природосъобразни решения или в традиционна инфраструктура (диги, язовири).
Справяне с екстремни метеорологични явления като суши, наводнения и замърсяване.
Балансиране на икономически, социални и екологични фактори, докато си сътрудничите или се състезавате със съседните страни.
Играта демонстрира сложността на трансграничното сътрудничество в областта на водите, като научи участниците на важността на дипломатическия диалог, споделянето на ресурси и вземането на стратегически решения за осигуряване на устойчиво управление на водите за всички страни в региона. Денят завърши с обсъждане на документа, създаден от комитета по общия ангажимент на 16-ия EYPW. Този важен документ ще очертае споделената визия и цели на членовете на младежкия парламент, като служи като отправна точка за застъпничество през следващите години.
Ден 4 започна с дългоочаквана сесия: представяне на кандидатите за председател и заместник-председател на 16-ия EYPW. Осем млади лидери от цяла Европа излязоха на сцената, за да очертаят своите визии за бъдещето на младежката ангажираност в Парламента. Всеки кандидат имаше пет минути, за да се представи, да сподели мотивите си да се кандидатира и да обясни как ще ръководи парламента. След техните презентации думата беше отворена за въпроси и дебати. Участниците се възползваха от възможността да се включат в конструктивен обмен на идеи, като обсъдиха предстоящите предизвикателства и ролята на младите хора в оформянето на водната политика в цяла Европа. След дебата за ръководството номитетът по общия ангажимент представи първия вариант на документа, който беше разработен през последните няколко дни. На открит форум участниците предложиха изменения на проекта, което предизвика оживени дискусии относно ключовите приоритети и стратегии за справяне с предизвикателствата пред водата и биологичното разнообразие. Следобедът започна с Форума на проектите, представяне на иновативни инициативи за вода и биологично разнообразие от цяла Европа. Участниците имаха възможност да представят проекти, в които участват в родните си страни, подчертавайки креативните решения, които младите хора прилагат за справяне с водните предизвикателства. От природосъобразни решения до кампании за повишаване на осведомеността, водени от общността, проектите, споделени днес, илюстрират силата на местните действия за стимулиране на промяната.
Последният ден стартира с избора на новия президент, вицепрезидент и секретар . Делегация по делегация, всеки участник в 16-ия Европейски младежки парламент за вода отиде до урните. Процесът беше създаден и контролиран от избирателната комисия. За президент на 16-ия EYPW бе избрана Магдалена Живанович. С опит като председател на Младежкия парламент на Сава, Магдалена показа своята отдаденост на овластяването на младите хора и стимулирането на устойчивостта в управлението на водите. Към нея се присъединяват Лиза Оперман като вицепрезидент и Олег Тихон като секретар, и двамата ангажирани със засилването на младежките гласове в застъпничеството за водата в цяла Европа. Тези нови лидери носят динамична визия за ангажираност на младите хора и международно сътрудничество в областта на опазването на водите и биологичното разнообразие. Техният ангажимент ще оформи бъдещите действия и приоритети на EYPW, като ръководи членовете при справянето с неотложните предизвикателства, свързани с водата на континента. Останалата част от сутринта отбеляза важен момент с приемането на Декларацията за общ ангажимент на 16-ия EYPW. Тази декларация, изготвена и одобрена от участниците, подчертава пет основни стълба:
Овластяване, ангажираност и образование
Трансгранично сътрудничество
Адаптивно и научно обосновано управление
Природосъобразни решения
Устойчиво използване на водата
След последния общ обяд участниците се събраха в окръжното кметство в Солнок за официално представяне на общия ангажимент на г-н Имре Хубай, председател на Общото събрание на окръг Яс-Надькун-Солнок. Това символично предаване затвърди отдадеността на младежите да се застъпват за устойчиво управление на водите и подчерта значението на подкрепата между поколенията за постигането на тези цели. Вечерта завърши със заключителна вечеря и празненство, където участниците се насладиха на последна възможност да се свържат, да отпразнуват и да размишляват върху постиженията на седмицата. С музика, смях и спомени, заключителната вечеря беше подходящ завършек на това пътуване.